Olet täällä: Ajankohtaista

 Alpine News

Ajankohtaista

Ski Sport Finland nimesi maajoukkueet kaudelle 2016-2017

 

Alppi- ja freestylehiihtoa Suomessa hallinnoiva lajiyhdistys Ski Sport Finland ry on valinnut urheilijat maajoukkueisiin kaudelle 2016-2017. Joukkueisiin valittiin 26 alppihiihtäjää ja 23 freestyleria.

Maajoukkueiden rungon muodostavat naisten ja miesten maajoukkueet sekä tyttöjen ja poikien maajoukkueet alppihiihdossa sekä maajoukkue- ja haastajaryhmät freestylessä.

Tahkon alppikoululaisista Riikka Honkanen nousi naisten MC-joukkueeseen. Erika Pykäläinen ja Jenny Vuori nimettiin tyttöjen Team 2018 -joukueeseen.  Miesten MC-joukkueissa Tahkon vahoista oppilaista jatkavat Eemeli Pirinen ja Joonas Räsänen. Lisäksi Arttu Niemelä nousi MC-joukkueeseen.

Alppihiihdon maajoukkueet 2016-2017

MC joukkue, naiset
                             Merle Soppela (Santa Claus Ski Team)                   
                             Riikka Honkanen (Alpine Race Team Tabor)

EC joukkue / Team 2018. naiset
                             Nella Korpio (Espoo Slalom)
                             Julia Toiviainen (Santa Claus Ski Team)
                             Inka Antikainen (Espoo Slalom)
                             Kia-Emilia Hakala (Harjavallan Jymy)
                             Hilla Hannola (Santa Claus Ski Team)
                             Erika Pykäläinen (Hyvinkään Slalomseura Sukkula)
                             Jenny Vuori (Turun Slalomseura)

MC Vauhti
                             Andreas Romar (Vasa Skidklubb)

MC Combi
                             Marcus Sandell (Grankulla IFK Alpine)
                             Eemeli Pirinen (Kuopio Ski Club)
                             Samu Torsti (Vasa Skidklubb)
                             Arttu Niemelä (Jyväskylän Hiihtoseura)
                             Victor Malmström (Grankulla IFK Alpine)

MC Tekniikka
                             Joonas Räsänen (Levi Ski Club)
                             Jens Henttinen (Espoo Slalom)
                             Santeri Paloniemi (Ruka Slalom)

EC / Team 2021, pojat
                             Miikka Mankinen (Ruka Slalom)
                             Juho Handolin (Hyvinkään Slalomseura Sukkula)
                             Eetu Mäkelä (Seinäjoen Hiihtoseura)
                             Sampo Kankkunen (Kuopio Ski Club)
                             Niklas Järvikare (Hyvinkään Slalomseura Sukkula)
                             Otto Salmenkivi (Slalom-Seura, Helsinki)
                             Joona Piirainen (Slalom-Seura, Helsinki)

Vammaisalppihiihdon maajoukkue
                             Santeri Kiiveri (Saimaa Ski, Lappeenranta)

Seurantaurheilijat (FIS nousijat)
                             Turo Torvinen (Santa Claus Ski Team)
                             Elian Lehto (Santa Claus Ski Team)